subjects
General
General ( 171 )
museums ( 9 )
The gold coin ( 13 )
طرح هاي توجيهي
گلخانه خيار ( 1 )
گلخانه گوجه فرنگي ( 0 )
طرح توجيهي قارچ ( 1 )
گياه شناسي
آفات و بيماري ها
افات گياهي ( 8 )
بيماري هاي گياهي ( 3 )
سم شناسي ( 1 )
حشره شناسي ( 1 )
مبارزه بیولوژیک با آفات و بيماري ها ( 6 )
زراعت
اصلاح نباتات
فيزيولوژي گياهان
درختچه هاي زينتي
قارچ ها
قارچ صدفي ( 2 )
قارچ دكمه اي ( 6 )
تکثیر کیاهان
تکثیر کیاهان زینتی ( 12 )
تکثیر میوه ها ( 6 )
تکثیر ( 11 )
هرس
کودهای ارگانیک
ورمی کمپست ( 1 )
منابع كنكور
ارشد باغباني ( 21 )
علوم و صنایع غذایی ( 0 )
زراعت و اصلاح نباتات ( 0 )
مهندسی منابع طبیعی ( 0 )
علوم دامی ( 3 )
هرس درختان ميوه
لينكستان
Latest content
چکیده:
روشهای مختلفی برای افزایش سطح زیر کشت وجود دارد ،یکی از این راهها مبارزه با آفات و بیماریها می باشد.
آفت به کلیه ارگانیسم هایی گفته می شود که به انسان یا حیوان و گیاهانی متعلق به انسان خسارت وارد می کند.به طور کلی آفت کشاورزی موجودی ناخواسته است که مشتمل بر عوامل زنده و غیر زنده بوده و سبب کاهش سود اقتصادی می شود.
آفات گیاهی عبارتند از :حشرات ،کنه،نماتد،حلزون،جوندگان، پرندگان،پستانداران عامل بیماری های گیاهی به دودسته تقسیم می شوند:
1)بیماریهای واگیردار(مسری)که عامل آن زنده است و شامل قارچها ،ویروسهاو...می باشد
2)بیماریهای غیر مسری: که عامل آن غیرزنده است و شامل کمبود نور،رطوبت،مواد غذایی،PHخاک ،کمبود اکسیژن،آلودگی هواو...می باشد.
مقدمه:
سیب معمولی درختی است بومی اروپای شرقی،آسیای غربی و نواحی شمال غربی کوههای هیمالیا،که حدود600 سال از میلاد مسیح و یونان به زیر کشت درآمده در جنس سیب بیش از 30 گونه و 60 گونه زیر گونه وجود دارد که در سراسر نیمکره شمالی پراکنده هستند.درخت سیب می تواند گستره دمایی وسیعی را تحمل کند و کشت آن تنها در نقاطی اقتصادی نیست که یا زمستان آنقدر سرد باشد(40 درجه سانتی گراد)که شاخه ها خشک شوند و یا آنقدر گرم باشد که سرمای مورد لزوم(1000 تا 1600 ساعت دمای کمتر از هفت درجه سانتی گراد)تامین نگردد.افزون بر این درخت سیب برای تولید میوه هایی با کیفیت انبارداری خود را تاحدود زیادی حفظ کرده و برای تولید میوه هایی با کیفیت مطلوب باید در نقاطی کشت شوند که هوا در یکی دو ماه آخر فصل رشد،بویژه شبها،خنک باشدوگرنه میوه ها طعم ،مزه و قدرت انبار داری خود را تا حدود زیادی از دست خواهند داد.
طول عمر اقتصادی درختان سیب حداکثر حدود 100 و به طور متوسط حدود 50 سال است.سن باروری در ارقام مختلف متفاوت است و به طور طبیعی از 4 تا 15 سال تغییر می کند.از یک هکتار باغ سیب معمولی می توان تا 50 تن محصول برداشت کرد.درخت سیب می تواند در هر خاکی که حاصلخیز و دارای دست کم 2-1 متر ژرفا باشد رشد کند ولی خاکهایی که دارای مواد آلی کافی باشند برای آن مناسبترند.ازیاد درخت سیب به روش پیوند انجام می گیرد.مهمترین ارقام بومی سیب ایران عبارتند از :گلاب مشهد،گلاب شمیران،گلاب اصفهان و لبنانی زرد و لبنانی قرمز.نویسنده: پروین خرمی فر تاریخ: يكشنبه 13 آذر 1401 | rss | نظرات (0) | ادامه مطلب |مشاهده : 5787 | onetwothreefourfive
بیماری ریزوکتونیایی حبوبات Rizoctonia solani
ریزوکتونیا به انواع حبوبات خسارت میزند منتهی در هر کدام بیماری خاصی ایجاد می کند. اصولاً این قارچ بیشتر نباتات کوچک و جوان را از بین میبرد. در بعضی حبوبات مثل لوبیا سبز و باقلا. ریزوکتونیا دربلوغ هم بیماری ایجاد میکند. این قارچ همچنین قادر به تولید پوسیدگی بذر هم میباشد.

در مورد عدس آلودگی ریزوکتونیا سبب تولید رنگ بنفش در برگ میشود. روی ساقه، طوقه و کوتیلدونها نیز زخم (شانکر )ایجاد میشود. ریزوکتونیا به قسمتهای هوایی هم حمله میکند و تولید حالت تار عنکبوتی (Web blight ) مینماید که بیشتر در مناطق دارای بارندگی زیاد دیده میشود. گروه آناستو موزی ریزوکتونیاهای حبوبا ت AGl می باشد.

مبارزه:

1-
ارقام مقاوم

2-
ضد عفونی بذر با کاپتان (آسانترین ،مطمئن ترین وبی خطر ترین است). قبلاً سموم تراکوت وDexanole هم درایران بوده ومصرف می شده است. PCNB هم مًوثراست ولی روی پی تیوم اثر ندارد.

3-
عمق بذر در کاشت مهم است. چون قارچ بیشتر به بافت جوان میزند. اگر بافت جوان کمتر در معرض قارچ واقع شود بیماری کمتر است. بنابراین هر چه عمق کمتر باشد بهتر استنویسنده: پروین خرمی فر تاریخ: يكشنبه 13 آذر 1401 | rss | نظرات (0) | ادامه مطلب |مشاهده : 7791 | onetwothreefourfive
به نابسامانی ها و اختلالات منجر به تغییرمتابولیسم-تخریب بافت-کاهش کیفیت ویا از بین بردن فراورده های گیاهی گفته میشود که تحت تاثیر پاتوژنها ویا اسیب های مکانیکی ایجاد نشده بلکه بعلت شرایط نامساعد فیزیولوژیکی درون میوه بوجود می ایند

طبقه بندی ناهنجاریها

1-ناهنجاریهای تغذیه ای

2-ناهنجاریهای تنفسی

3-ناهنجاریهای مربوط به دما

4-ناهنجاریهای متفرقه

به ادامه مطلب مراجعه فرماييد...نویسنده: Admin تاریخ: يكشنبه 13 آذر 1401 | rss | نظرات (0) | ادامه مطلب |مشاهده : 4845 | onetwothreefourfive
[1]
Members

[Members]

Counter
 امروز : 221
دیروز : 374
ماه : 1232
ماه قبل : 11422
سال : 133344
سال قبل : 74643
کل : 1379878
اطلاعات سايت:
اخبار :276
  نظرات : 108
خروجي rss
كاربران:
اعضا : 1643
  كاربران آنلاين : 3
دانلود جزوات كنكور ارشد

:: RashCMS :: - :: MihanPHP ::