دست نوشته
موضوعات
عمومي
عمومي ( 169 )
درختان ميوه ( 12 )
طرح هاي توجيهي
گلخانه ( 8 )
گلخانه خيار ( 1 )
گلخانه گوجه فرنگي ( 0 )
طرح توجيهي قارچ ( 1 )
گياه شناسي
آفات و بيماري ها
افات گياهي ( 9 )
بيماري هاي گياهي ( 3 )
سم شناسي ( 1 )
حشره شناسي ( 1 )
مبارزه بیولوژیک با آفات و بيماري ها ( 6 )
زراعت
اصلاح نباتات
فيزيولوژي گياهان
درختچه هاي زينتي
قارچ ها
قارچ صدفي ( 2 )
قارچ دكمه اي ( 6 )
تکثیر کیاهان
تکثیر کیاهان زینتی ( 12 )
تکثیر میوه ها ( 6 )
تکثیر ( 11 )
هرس
کودهای ارگانیک
ورمی کمپست ( 1 )
منابع كنكور
ارشد باغباني ( 21 )
علوم و صنایع غذایی ( 0 )
زراعت و اصلاح نباتات ( 0 )
مهندسی منابع طبیعی ( 0 )
علوم دامی ( 3 )
هرس درختان ميوه
لينكستان
آخرين مطالب

سيستم آب كشت چيست و به چه منظوري ابداع شد؟
براي اجراي برنامه كشت بافت گياهي، توليد گياهان در ظروف شيشه اي و پلاستيكي در ابعاد گوناگون انجام مي شود. رطوبت نسبي هوا در ظروف معمولا به 100 درصد مي رسد شرايط نوري و تبادل گازي محدود و تامين مواد معدني و آلي مورد نياز رشد بافت از طريق محيط غذايي، ريز گياهچه هاي توليد شده را قادر به انجام فتوسنتز نمي كند.


حساس ترين مرحله ريز ازدياد كلوني گياهان به روش كشت درون شيشه اي شامل خروج ريز گياهچه ها از محيط ظروف كشت و تطبيق با شرايط رشد فعال در محيط خارج از شيشه است، كه معمولا به دليل يكسان نبودن شرايط درون شيشه و محيط گلدان و حساس بودن گياهچه ها، تعداد زيادي از گياهچه ها از بين مي رفتند، اما سيستم آب كشت براي تطبيق پذيري در انتقال گياهان به محيط گلدان، بهترين شرايط را فراهم مي كند تا ريز گياهچه ها به واسطه تامين آب براي توليد
ريشه هاي جديد، نور، رطوبت نسبي كافي و يكنواخت، توانايي رشد «فتواتوتروفيك» را بدون هيچگونه ضايعات بازيابد بطوريكه گياهاني كه بدين روش به گلدان منتقل مي شوند كمتر از 5 درصد ضايعات دارند.
روش كار اين دستگاه چگونه است؟
گياهچه هاي كامل (ريشه دار) به كمك پنس از داخل ظروف كشت خارج مي شوند و براي حذف آگار باقيمانده، ريشه ها را با آب به آرامي شستشو مي دهند و بلافاصله در دستگاه مستقر مي كنند.
اجزاي تشكيل دهنده دستگاه جويبار عبارتست از محفظه اي شيشه اي كه از صفحه اي مشبك كه محل استقرار گياهچه است، پمپ هواساز و لامپ مهتابي كه هوا و نور مورد نياز گياه را تامين مي كند، تشكيل شده است.
براي تطبيق پذيري در اين دستگاه، ريز گياهچه ها به مدت يك هفته با آب معمولي و در هفته دوم با محلول غذايي هوگلند كه غلظتي معادل 4/1 دارد تغذيه مي شوند و وقتي كه حجم ريشه ها زياد شد زماني است كه گياه آمادگي انتقال به گلدان را پيدا كرده است. همچنين دستگاه قابليت تنظيم هوا، نور و رطوبت را در مراحل مختلف رشد گياه داراست.
ايده ساخت چنين دستگاهي چگونه فراهم شد؟
ساليان پيش، گياه چغندرقند را گياهي حساس به آب مي دانستند، چون چغندر ريشه اي قندي داشته و آب زياد باعث مي شود كه عوامل بيماريزا و آفات به سمت ريشه پر از قند جلب شوند، محققان سالها با آزمايشهاي مختلف سعي كردند كه اين گياه را با شرايط كم آبي تطبيق دهند البته اين نظريه درست است، اما در آزمايشگاه كشت بافت موسسه تحقيقات اصلاح و تهيه بذر چغندرقند كرج به يك صورت ديگر به اين مسئله توجه شد.
از آنجايي كه در كشت بافت گياهان، ريشه هاي توليد شده افشان است و در مراحل بعدي اين ريشه ها تبديل به ريشه هاي ذخيره اي مي شوند، بنابراين گياه در اين مرحله حساس به آب نيست، بلكه هر چقدر آب برايش بيشتر فراهم باشد، ريشه هاي افشان بيشتري توليد مي كند.
آزمايشات مختلفي در لوله هاي آزمايشگاهي پر از آب انجام شد تا اينكه در سال 1378 زمينه ساخت اين دستگاه براي اولين بار در ايران، در چارچوب اجراي پروژه ملي شماره 1242 برنامه ملي تحقيقات مصوب شوراي پژوهشهاي علمي كشور با همكاري دانشگاه علوم تهران و محققان آزمايشگاه كشت بافت موسسه فراهم شد و نتايج اين پروژه در قالب گزارش نهايي در سال 1380 منتشر شد و گزارش كوتاهي نيز در شماره 17 مجله چغندرقند نوشته شد.
همچنين در خبرنامه الكترونيكي سازمان كشاورزي و خواربار جهاني گزارشي از اين پروژه در سال 1380 منتشر شد كه مورد توجه علاقمندان ايراني و خارجي قرار گرفت.
استفاده از چنين دستگاهي در ساير كشورها سابقه داشته است؟
خير، اين دستگاه براي اولين بار توسط محققان ايراني ساخته شد و با اطلاع برخي محققان خارجي، پيشنهاداتي براي استفاده از اين ايده شده است، اما اين دستگاه بايد به كشورهايي داراي شرايط آب و هوايي خشكي شبيه ايران هستند و يا مشكل ضايع شدن گياهچه ها در مرحله انتقال به گلدان را دارند، معرفي شود.
در ايران چه مراكزي از اين سيستم استفاده مي كنند؟
فن آوري كشت بافت در ايران، توسعه زيادي پيدا نكرده است و تنها در اين موسسه از اين سيستم استفاده مي شود.
دليل عدم گسترش اين سيستم چه بوده است؟
با توسعه فن آوري كشت بافت، آزمايشگاهها و توليدكنندگان حتما نياز به چنين دستگاهي را احساس خواهند كرد.
همچنين علت ديگر عدم استفاده از سيستم جويبار عدم آگاهي از وجود اين دستگاه است كه سعي شده با معرفي آن در مجلات مختلف و كنگره هاي داخلي و خارجي گامي به سوي آگاهي علاقمندان؛ توليدكنندگان و... برداشته شود.
شرايط تطبيق پذيري غير از چغندرقند براي چه گياهان ديگري وجود دارد؟
پيش بيني شده است كه براي كليه گياهان، امكان استفاده از اين سيستم وجود دارد و تاكنون علاوه بر چغندرقند، گياه استويا نيز بدين روش بدون هيچ گونه ضايعاتي در گلدان كشت شده است چون استويا، گياهي دارويي است كه قند خاصي براي بيماران ديابتي توليد مي كند و به دليل حساس بودن و ريشه دهي ضعيفي كه دارد بدين روش مشكل انتقال به گلدان آن رفع شده است.
چه مراقبتهايي بعد از خروج گياهچه ها از دستگاه آب كشت بايد اعمال شود؟
گياهچه هاي جوان پس از طي دوره اي پانزده روزه در زماني كه حجم ريشه قابل قبولي براي انتقال به گلدان پيدا كردند. بايد در خاكي استريليزه شده حاوي مخلوطي از خاك باغچه، ماسه و پيت ماس قرار گيرند.
محيط نگهداري گلدانها نيز بايد در گلخانه اي صورت گيرد كه از لحاظ شرايط دما، رطوبت، عوامل بيماريزا، نور، آفات و... كنترل شده باشد.
البته در هفته نخست انتقال به گلخانه، مراقبتهاي بيشتر براي تامين شرايط فوق ضروري است و با شروع فصل بهار تعويض گلدانها و تغذيه كودي گياهان و كنترل عوامل بيماريزا توصيه مي شود.نویسنده: فائزه پورایمانی تاریخ: چهارشنبه 1 خرداد 1398 | rss | نظرات (0) |مشاهده : 7783 | onetwothreefourfive
نويسندگان
اعضا

كاربر مهمان خوش آمديد!


عضويت در سايت
كلمه عبور را فراموش كرده ام
نام کاربری
کلمه عبور

شمارنده
 امروز : 31
دیروز : 97
ماه : 2316
ماه قبل : 4058
سال : 22105
سال قبل : 92836
کل : 1019508
اطلاعات سايت:
اخبار :273
  نظرات : 108
خروجي rss
كاربران:
اعضا : 1624
  كاربران آنلاين : 2
دانلود جزوات كنكور ارشد

:: RashCMS :: - :: MihanPHP ::