موضوعات
عمومي
عمومي ( 170 )
درختان ميوه ( 12 )
طرح هاي توجيهي
گلخانه ( 8 )
گلخانه خيار ( 1 )
گلخانه گوجه فرنگي ( 0 )
طرح توجيهي قارچ ( 1 )
گياه شناسي
آفات و بيماري ها
افات گياهي ( 9 )
بيماري هاي گياهي ( 3 )
سم شناسي ( 1 )
حشره شناسي ( 1 )
مبارزه بیولوژیک با آفات و بيماري ها ( 6 )
زراعت
اصلاح نباتات
فيزيولوژي گياهان
درختچه هاي زينتي
قارچ ها
قارچ صدفي ( 2 )
قارچ دكمه اي ( 6 )
تکثیر کیاهان
تکثیر کیاهان زینتی ( 12 )
تکثیر میوه ها ( 6 )
تکثیر ( 11 )
هرس
کودهای ارگانیک
ورمی کمپست ( 1 )
منابع كنكور
ارشد باغباني ( 22 )
علوم و صنایع غذایی ( 0 )
زراعت و اصلاح نباتات ( 1 )
مهندسی منابع طبیعی ( 0 )
علوم دامی ( 3 )
هرس درختان ميوه
لينكستان
آخرين مطالب

 دما یکی از فاکتورهای بسیار موثر بر روی عمر پس از برداشت و کیفیت محصولات باغی است و اکثر فرآیندهای نامطلوب پس از برداشت تحت تاثیر دماست .

در دوره پس از برداشت در نتیجه فرآیند های فیزیولوژیکی و پاتولوژیکی ، افت کیفیت رخ می دهد . سرعت این فرآیندها در ابتدا تحت تاثیر گرمای مزرعه است.

در دوره قبل از برداشت زیانهای حاصل از تنفس و تعرق بوسیله آب ، فتوسنتز و مواد معدنی والد مادری جبران می شود اما در دوره پس از برداشت این زیانها جایگزین نمی شود . تغییرات فیزیو لوژیکی تنفس ، تعرق و تولید مواد تحت تاثیر عوامل درونی و عوامل خارجی ( دما ، اتیلن ، غلظت Co2 و O2 ) قرار میگیرد.

 علاوه بر تغییرات فیزیولوژیکی ، تغییرات شیمیایی و آنزیمی می تواند باعث نرمی بافت ، از دست دادن رنگدانه و بیرنگ شدن شود . اثرات مشابهی توسط آسیب های فیزیکی ایجاد میشود که نتیجه برداشت ، حمل ونقل و یا بسته بندی نامناسب است . تخریب میکروبی نیز تاثیر مهمی در افت کیفیت دارد . حشرات ، جوندگان و سایر میکروارگانیسم ها به محصولات حمله کرده و باعث گسترش بیشتر تخریب و افت کیفیت می شوند . این تغییرات باعث زوال محصول و کوتاه شدن عمر قفسه ای  (طول دوره ای که محصول بسته بندی شده می تواند بدون فساد طی کند ) میشود .

سردکردن محصول بلافاصله پس از برداشت اقدام موثری در کاهش ضایعات پس از برداشت در محصولات باغی محسوب می شود...


ضرورت و  تعریف سردکردن اولیه

این فرآیند شامل تمام اقداماتی است که باعث حذف گرمای مزرعه از محصول تازه برداشت شده و به منظور کندکردن متابولیسم ها و کاهش ضایعات اولیه قبل از انتقال یا انبارداری می شود.

سردکردن اولیه با تخریب  آنزیم ها نرم شدن را بتعویق می اندازد ، تنفس و تعرق را کاهش می دهد و دیگر فرآیندهای تخریب کننده را به حداقل می رساند ، بنابراین بعلت کاهش از دست دهی آب ،کیفیت را در بالاترین سطح نگه می دارد و میتواند بسیاری از اهداف کیفی مورد نظر در محصولات تراریخت و مواد شیمیایی نگهدارنده را برآورده کند . همچنین اتیلن رها شده کم می شود و در طی حمل و نقل رسیدن را بتاخیر انداخته و عمر گلجای و طول دوره فروش را افزایش می دهد . پری کولینگ با تاخیر در رشد ارگانیسم های عامل فساد ، باعث کند شدن زوال و فرآیند فساد میشود . همچنین پژمردگی حاصل از تبخیر و تعرق  را کم میکند . محققان بسیاری بر ضرورت سردکردن اولیه تاکید کرده اند و از آن با عنوان کلید موفقیت در انبارداری محصولات باغی یاد شده است.

نشان داده شده کهسردکردن اولیه مهم ترین عامل حفظ مرغوبیت ، تازگی و قابلیت فروش محصول است .

همیشه ارزش بدست آمده از طریق کاهش ضایعات فیزیولوژیکی و ارزش فروش ، بالاتر از هزینه های سردکردن اولیه است. انرژی مورد استفاده برای سردکردن مقدماتی توت ها از 35 به 2 درجه 40 تا 50 کیلو وات ساعت برای هر تن است و ضایعات پس از برداشت از 30 به 5 % در هر روز می رسد .

اهمیت فاصله زمانی بین برداشت وسردکردن اولیه

کانت ول در 1998 بیان کرد بطور کلی هر یک ساعت تاخیر در سردکردن باعث کاهش یک روز از عمر فروش می شود .

تاخیر در سردکردن به دلایل زیر باعث افت سریع در کیفیت محصول می شود :

-         به تنفس و سایر فرآیندها که باسرعت بالایی در حال انجام هستند اجازه ادامه می دهد و باعث مصرف قندها ، اسیدها و سایر ترکیبات و کوتاه شدن عمر گلجای می شود .

-         باعث افزایش ازدست دهی آب و ظاهر تازه و براق می شود. البته کاهش آب همیشه مضر نیست ، در هویج برای کاهش آسیب های مکانیکی در حین انتقال و تهیه Fresh cut  بهتر است مقداری آب از دست دهد . کمی کاهش آب در پیازچه میتواند مشکل خمیدگی را حل کند.

-         توسعه پوسیدگی

-         افزایش تولید و حساسیت به اتیلن

-         رشد ناخواسته و بدشکلی محصولاتی مثل آسپاراگوس و پیازچه

در طالبی تاخیر 12 ساعته در سردکردن باعث کاهش قابل توجه مواد جامد محلول (TSS) میشود ، اگرچه در ظاهر تغییری پدید نمی آید اما اثر آن در طی انتقال به مسیرهای دور یا در انبار مشخص میشود . در ذرت شیرین ، کاهش قند بلافاصله پس از برداشت آغاز می شود و با افزایش دما سرعت  بیشتری می یابد .بعنوان مثال مقدار ضایعات در 1 ساعت در °25 سانتیگراد برابر با همین مقدار ضایعات در 1 هفته در دما °1 است. همچنین در مارچوبه تاخیر در سردکردن باعث خشبی شدن اسپیرها و کاهش کیفیت می شود . با یک تاخیر 4 ساعته در دمای°25  نیروی لازم برای برش اسپیرها 31 % افزایش یافت پس از 20 ساعت تاخیر نیروی لازم دوبرابر شد . در دوره فروش نیز اسپیرهای سردشده 47 % کمتر از آنهایی که با تاخیر سرد شدند خشبی بودند. در انگور نیز یک تاخیر کوتاه در دماهای بالا باعث از دست دهی آب و قهوه ای شدن ساقه می شود

راهکارهای حفظ محصول در طی تاخیر تا سردکردن

-         دما در حد 22 تا°24 سانتیگراد حفظ شود و در روزهای گرم برداشت انجام نشود .

-         حفاظت در برابر آفتاب و سایه دهی محصول و برداشت در شب . قرار دادن یک جعبه خالی بر روی جعبه های محصول آن را از دمای بالا حفظ می کند .

-         می توان با استفاده از تیمارهای کنترل پوسیدگی ، بروز آنرا کاهش داد مثلا در انگور بخار دهی با گوگرد در طی 12 ساعت پس از برداشت .

-         در طی دوره تاخیر باید آب آزاد و رطوبت نسبی را کم کرد تا پوسیدگی رخ ندهد .

در محصولاتی که قرار است طولانی مدت انبار شوند یا به مکانهای دور منتقل شوند تاخیر در سردکردن جایز نیست .

بمنظور به حداقل رساندن ضایعات محصولات باید هرچه سریعتر سردکردن انجام شود ، حداکثر فاصله زمانی بین برداشت محصول تا سردکردن در محصولاتی مانند سبزیجات برگی بین 4 تا 8 ساعت ، در سیر و فلفل شیرین و سیب زمینی حدود 16 ساعت ، در توت فرنگی و تمشک 2 ساعت در سیب و لیمو 24 ساعت است. 


نویسنده: ز.ع تاریخ: چهارشنبه 9 مهر 1399 | rss | نظرات (0) |مشاهده : 5777 | onetwothreefourfive
اعضا

كاربر مهمان خوش آمديد!


عضويت در سايت
كلمه عبور را فراموش كرده ام
نام کاربری
کلمه عبور

شمارنده
 امروز : 122
دیروز : 441
ماه : 12936
ماه قبل : 15507
سال : 106492
سال قبل : 42494
کل : 1146394
اطلاعات سايت:
اخبار :276
  نظرات : 108
خروجي rss
كاربران:
اعضا : 1635
  كاربران آنلاين : 4
دانلود جزوات كنكور ارشد

:: RashCMS :: - :: MihanPHP ::